Vrednost zrenjaninske Fabrike lekova Jugoremedija je trostruko veća nego što je navedeno u trenutku kada je ta farmaceutska kompanija otišla u stečaj, ispostavilo se nakon nove procene imovine koju je, po nalogu Privrednog suda u Zrenjaninu, uradio Gradski zavod za veštačenje u Beogradu. Nekadašnji generalni direktor Jugoremedije i predstavnik bivših radnika i malih akcionara Zdravko Deurić je na jučerašnjoj konferenciji za novinare saopštio da je procenjeno da fabrika vredi 68 miliona evra, dok je u trenutku uvođenja stečajnog postupka rečeno da je vrednost njene imovine 21 milion evra.
Vrednost zrenjaninske Fabrike lekova Jugoremedija je trostruko veća nego što je navedeno u trenutku kada je ta farmaceutska kompanija otišla u stečaj, ispostavilo se nakon nove procene imovine koju je, po nalogu Privrednog suda u Zrenjaninu, uradio Gradski zavod za veštačenje u Beogradu.
Nekadašnji generalni direktor Jugoremedije i predstavnik bivših radnika i malih akcionara Zdravko Deurić je na jučerašnjoj konferenciji za novinare saopštio da je procenjeno da fabrika vredi 68 miliona evra, dok je u trenutku uvođenja stečajnog postupka rečeno da je vrednost njene imovine 21 milion evra.
Kasnije je, 2010. godine, urađena nova procena po kojoj je Jugoremedija vredela 56 miliona evra, ali se sada, posle detaljne analize, ispostavilo da je i ta cena bila manja od realne.
"Posle nove procene bivši menadžment, sa mnom na čelu, koji je konstantno napadan i kriminalizovan u javnosti, dokazao je sasvim suprotno – da je ne samo sačuvao imovinu akcionara već da je blagovremeno investirao u proizvodnju i time obezbedio dovoljan kapital Jugoremedije za vrednost akcija od najmanje 15 evra", istakao je Deurić.
Razlika u proceni iz 2010. godine i sadašnjoj, dodao je, jeste 12 miliona evra, što je upravo vrednost investicije koja je uložena da bi se obezbedio nacionalni GMP standard za proizvodnju tableta.
Podsećajući na sva dešavanja oko te farmaceutske kuće, on je napomenuo da je menadžment, koji su postavili mali akcionari, i to nakon što je raskinut ugovor o privatizaciji s kontroverznim niškim biznismenom Jovicom Stefanovićem Ninijem, investirao u proizvodne uslove, tako što je podigao dugoročni bankarski kredit.
Za taj kredit, kao obezbeđenje banci data je pod zalogu kompletna nepokretna fabrička imovina. Tada je banka procenila nepokretnu imovinu koja će biti pod hipotekom na 21 milion evra.
"Nakon investicije, vrednost imovine Jugoremedije je uvećana upravo za iznos namenskog kredita, tako da je onda hipotekarna vrednost bila 33 miliona evra. Sa bankom sam pregovarao o tome da se fabrici omogući još jedan namenski kredit, za rekonstrukciju ampulnog odeljenja, i to kroz razliku obezbeđene vrednosti hipoteke od pre i posle prve investicije. Nažalost, odmah posle toga sam uhapšen i zadržan u pritvoru, odakle sam podneo pismenu ostavku na funkciju direktora", podsetio je Deurić.
On je naveo da je za novog direktora Upravni odbor izabrao Dušana Davida Mladena koji je nastavio pregovore s bankom, ali, kako je rekao, ne u pravcu daljeg razvoja Jugoremedije, nego da bi se kompanija gurnula u stečaj.
Deurić je, na kraju, podvukao da do današnjeg dana nije podignuta nijedna optužnica protiv članova bivšeg rukovodstva fabrike, iako su mesecima kriminalizovani u javnosti.
Namerno izazvan stečaj?
Zdravko Deurić smatra da je u Jugoremediji namerno izazvan stečaj i ističe da država nikako ne sme da dozvoli da fabrika ode u bankrot.
"Imovina je po novoj proceni trostruko veća od potraživanja pa se kao jedini mogući izlazi iz sadašnje situacije nameću ili poništavanje stečaja, ili plan reorganizacije kroz koji će Jugoremedija ostati akcionarsko društvo, a radnici-akcionari njeni suvlasnici", poručio je Deurić.